A esküvőre készülődve még az a menyasszony is odafigyel a babonákra és hagyományokra, aki amúgy soha nem hitt bennük. Az egyik talán legfontosabb és legelterjedtebb, hogy legyen velünk valami új, valami régi, valami kölcsönkapott és valami kék dolog, hogy ezzel megalapozzuk szerencsés házasságunkat. A továbbiakban néhány hiedelmet és szokást gyűjtöttünk össze, hogy véletlenül se feledkezzenek meg semmi fontosról.
– Májusfa: a májusfát május elsejét megelÅ‘zÅ‘ estén állÃtották a szerelmes ifjak. Titokban a kiszemelt lány kapujánál egy fát szúrtak a földbe, feldÃszÃtették, és egy ruhát akasztottak rá. Ha másnap ebben a ruhában jelent meg a lány, akkor az ifjú örülhetett. Ha nem, kosarat kapott. Falun gyakran még manapság is találkozunk ezzel a szokással.
– Leánykérés: a vÅ‘legény elmegy a leány szüleihez, hogy megkérje leányuk kezét, és ajándékkal kedveskedik nekik (virág, bor). Régen, ha a szülÅ‘knek nem tetszett a fiú, kitették a szűrét.
– Eljegyzés, vagy kézfogó: az ifjú pár elsÅ‘ közös ünnepe, általában valamelyik nagyobb ünnephez szokták kapcsolni, pl. Karácsony, Húsvét. Ilyenkor összeül a szűk család, a házasulandók gyűrűt cserélnek, és kitűzik az esküvÅ‘ napját.
– Fillérek gyűjtése: a fiatal lányok régen gyűjtötték a filléreket, hogy késÅ‘bb majd ebbÅ‘l vegyék meg az esküvÅ‘i cipÅ‘jüket. Minél szebb cipÅ‘t tudott valaki venni, annál jobban bizonyÃtotta, hogy takarékos menyecske lesz.
– Legénybúcsú: régen a legénybúcsú a gonosz szellemek elűzésére szolgált, amikor a vÅ‘legény barátai edények összeütésével zajt csaptak. Ma már bulival ünneplik az eseményt.
– A menyasszonyi kiegészÃtÅ‘k babonája: a menyasszonynak az esküvÅ‘jén valami régit, valami újat, valami kölcsönkapott dolgot és valami kéket kell viselnie, hogy házassága szerencsés legyen.
– Rozmaring: a házasság egyik alappillérét, a hűséget jelképezi. A menyasszonynak a koszorújába fűzik, a vÅ‘legénynek pedig a kabátja hajtókájába tűzik.
– Nászajándék: a meghÃvott vendégek az érkezésükkor átadják nászajándékukat az ifjú párnak.
– Fátyol: az ártatlanság és a leányság jelképe. A babona szerint az esküvÅ‘ elÅ‘tti napig nem szabad a hajba tűzni, mert szerencsétlenséget hoz, tönkremegy tÅ‘le a házasság.
– Virágszórás: a termékenységet jelképezi. Az oltárhoz vezetÅ‘ útra virágot szórnak, hogy bÅ‘ gyermekáldásban legyen része a párnak. Ugyanezt szimbolizálja a rizs vagy gabonadobálás, mely szokás Ãzsiából származik.
– Csokordobálás: az esküvÅ‘i szertartás végén a menyasszony háttal áll a hajadon lányoknak, és hátra dobja a menyasszonyi csokrát. Amelyik lány elkapja, az megy következÅ‘nek férjhez.
Akárcsak a csokor eldobása, a harisnyakötő eldobása is a következő házasságkötést szimbolizálja, csak itt férfiak versenyeznek a harisnyakötő megszerzéséért.
– Konzervdoboz: a friss házasok útnak indÃtásakor a vendégek konzerves dobozokat kötnek az autó hátuljára, hogy a nagy zaj, amikor elindulnak, elűzze a szellemeket és a szegénységet. Ãltalában táblát is helyeznek az autóra: “Nászutasok!”.
– A menyasszony cipÅ‘jének elrablása, elárverezése: szintén jó pénzgyűjtési lehetÅ‘ség az ifjú pár részére, akárcsak a menyasszonytánc. Egy vendég az asztal alá lopózva ellopja a menyasszony cipÅ‘jét, majd a tanúk felkÃnálva a cipÅ‘t, egy kalapot küldenek körbe, és a vendégsereg beledobja a párnak szánt összeget. Egy másik változat szerint a férj csak úgy válthatja ki a cipÅ‘t, ha pezsgÅ‘t iszik belÅ‘le.
– Farönk: az ifjú párnak egy rozsdás fűrésszel kell kettéfűrészelnie egy fatörzset, ami azt szimbolizálja, hogy életük folyamán minden akadállyal meg tudnak birkózni majd.
– Küszöbön átemelés: a férj karjaiban viszi át feleségét közös otthonuk küszöbén, mely a küszöb alatt rejtÅ‘zÅ‘ szellemek megtévesztését szolgálja, illetve ezzel is bizonyÃtva feleségének erÅ‘sségét.